قانون دل

سالی که رفتم مکه یعنی اواخر تابستون سال ٨۵، چند ماهی میشد که با دارا همکار بودم اما هنوز کانکت نشده بودیم با هم. اون موقع ٢۵ سالم بود و مثل هر دختری بدم نمیامد اگر مرد خوبی سر راهم باشه، ازدواج کنم. اما چیزی که میخوام بگم درباره ی ازدواج نیست. درباره قضاوت و برخورد با آدم هاست. فکر میکنم من هم اون زمان نظر بدی نسبت به زن های دوم داشتم. می دونم که در موردش فکر نکرده بودم اما از برخوردهای اون زمان خودم، الان به یه نتیجه هایی می رسم.

یکی از همسفرهای ما، یکی از آقایون معروف دائم التلویزیون بود. یعنی یکی از اینایی که خیلی مردمی و معروف هستند و اگر من الان اسمش رو اینجا بنویسم، محاله که یک نفر، حتی یک نفر از شماها نشناسیدش. اون آقای معروف، با زن دومش اومده بود سفر. البته زن اول، خودش طلاق خواسته بود و خیلی هم اذیتشون می کرد. آقای معروف با دختر ١٣ ساله و پسر ١٠ ساله اش از زن اولش و با زن دومش و دختر دو ساله شون اومده بودن پنج نفری سفر. دختر نوجوونش، در طول سفر با من صمیمی شده بود و از ماجراهاشون هم حرف می زد و مدام اظهار تنفر می کرد از زن دوم باباش که همسفر ما بود. منم تحت تأثیر بودم و برخورد خوبی با باباش و زن باباش نداشتم. اما یک لحظه هم فکر نمی کردم شاید داره از روی احساسات نوجوانانه اینطور قضاوت میکنه و همه ی نظراتش یک طرفه است و تحت تأثیر مادرش. نمی دونم. نمی خوام هیچ چیز رو گردن هیچ چیز بندازم. اما می دونم که هیچ حرکت و عملی از ما محاله که بی جواب بمونه. نمی دونم. شاید من خیلی باعث دل شکستگی شون شدم. شاید خدا خواسته بهم نشون بده که مغرور نباش به اینکه مجردی و در امید یک ازدواج پرفکت! می تونم شرایطت رو طوری بچرخونم که وضعیتت از اینا بدتر بشه. اینجور موقع ها مدام کتاب «من  ِ او» رضا امیرخانی میاد جلوی چشمم. وقتی که آه بقال دغل باز سر کوچه راه میافته و میاد توی خونه و از فرش میگذره و دامن همه ی خانواده ی حاج فتاح رو میگیره. چون دل بقال شکسته. چون خواهر علی ازش خرید نکرده. همین! مهم نیست تو از همه بهتر و درستکارتر باشی. مهم نیست کی بهتره کی بدتر. مهم دل آدماست.

 

چهارشنبه دارا پیشم بود. از ظهر بود و ناهار خونه ی خودمون بودیم و مامانم اینا هم بودن و تا غروب هم با هم بودیم. دیروز یعنی پنجشنبه نیم ساعت اومد پیشم. خیلی هم خسته بود. از ۵ تا ۵ و نیم عصر. دیشب ساعت ١٠ باز بهم زنگ زد که خیلی ذوق کردم. امروز اما نه دارا رو دیدمش و نه صداش رو شنیدم. خوبم؛ فقط گاهی حس تنهایی ریشه هاشو توی زمین دلم پخش میکنه اما نمیذارم خیلی عمیق بشه.

 

 

 

پی نوشت: در مورد کامنت ها فکر کنم از این به بعد سخت گیر تر باشم. روی سوال های تکراری هم اصرار نکنین. جواب نمیدم.

 

 

/ 29 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اشک و لبخند

سلام پری ... من برگشتم ... خیلی برات دعا کردم ... امیدوارم توو سال ِ جدید به همه ی بهترین ها برسی ... شاد باشی [گل]

سحر

سلام پری جان خیلی وقته وبلاگتو میخونم شاید از همون اول که نوشتی ولی نمیدونم چرا نمیتونستم بنویسم خوش به حالت که خانوادت اجازه دادن زن دوم بشی من هم کسی رو دوست دارم که زن داره البته چندین سال هست با عشق هستیم شاید کسی نفهمه حتی اگه تنها باشی زندگی با عشق یعنی چی و لی من به همه میگم این زندگی رو من چشیدم . غصه ی تنهایی رو نخور به این فکر کن که چقدر دوست داره چقدر خوشبختی شاد باشی با همسرت [ماچ]

منتظر محبوب

سلام پری خانم. امیدوارم سال خوبی رو شروع کرده باشید و خداوند در این سال بهترینها رو برای شما و دارا رقم بزنه.

مسافر

سلام پری جون سال تحویل خیلی دعات کردم عازم کربلا هستم دعا کن با معرفت برم! عیدت مبارک[گل]

مهتاب اسمانی

هله نوميد مباشي اگرت يار براند گرت امروز براند نه كه فردات بخواند گر به روي تو ببندد همه درها و گذرها دَرِ ديگر بگشايد كه كَس آن راه نداند در به روي تو ببندد تو مرو صبر كن آن جا كه پس از صبر تو را او به سرِ صدر نشاند [پلک]

کوله پشتی

هر كس آنچنان می میرد كه زندگی می كند..... [گل] " دکتر علی شریعتی "

ساناز

http://zanedovvom.blogfa.com این یه وب هستش،برو بخون و ببین که همش هوا و هوسه ،برو مواظب خودت باش و درس بگیر واین قدر کارتو توجیه نکن ، چون یه زندگی دیگه رو داری خراب می کنی(می دونم کامنت منو در معرض دید نمی زاری،چون جنبه انتقاد نداری و دوست داری همه از کارت به به بگن)

پروین پناهی

مرسی که جواب دادید وگرنه دق می کردم .. یه غزل زنانه دارم به مناسبت خودمون .... شما هم دعوتید .